TÄVLINGSRESULTAT 2013
 

Januari
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

26 Skellefteå Agility Sableshade's Daydream Belivier "Jinnie" 2 1:a pinnen
Februari
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

23 Matfors BK Utställning Cefeus Weni Widi Wiki valpklass BIR valp
24 NKK Utställning Cefeus Kaiser Styx öppen/bruks BIM och CACIB Internationell Utställningschampion
24 Finland Agility Cefeus Thunderbird II "Puma" 2 Första pinnen
Mars
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

9 Finland Aglity Cefeus Thunderbird II "Puma" 2 Andra pinnen
10   MH Cefeus Hip of Gimli "Viggo"   Genomförd och godkänd på skott
16 V Medelpad Rallylydnad Cefeus Eos Nybörjar 100 poäng full pott
17   Rallylydnad Cefeus Rhea II Nybörjar 72 poäng godkänt
23 Finland Agility Cefeus Tre Kronor II "Tex" 1 2 första pinnarna på samma dag :)
23   Hopp Cefeus Terror II 1 1:a pinnen
29 Finland Agility Cefeus Thunderbird II "Puma" 2 3:e pinnen uppflyttad till klass 3
April
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

9   Agility Cefeus Java lag Lag Hunderbart klart för SM 2013
13 Tallin Utställning Cefeus Uffe II junior TLNJV-13
14 Sundsvall Rallylydnad Cefeus Eos Fortsättning 97 poäng
16 Finland Lydnad Cefeus Tre Kronor II "Tex" 3 274 poäng Första pris placering 2/5
20   Agility Cefeus Elektra   Sista SM pinnen, klar för SM 2013
21 Finland MT Cefeus Qatinka II   GK Mentaltest/Finland 75 poäng
27 Norge Sök Cefeus Kaiser Styx Elit 565 poäng Vinst och Cert
28 Norge Sök Cefeus Kaiser Styx Elit 584 poäng Vinst och Cert, klar för Norska mästerskapen 2013
28 Falbygdens BK Spår Cefeus Herbert Elit 633,5 poäng Vinst och Cert
28   Räddning Cefeus Telinnea II "Tea" Inträdesprov Godkänt
28 Finland Agility Cefeus Thunderbird II "Puma" 3 2xnollade lopp 4/45 i debuten
28     Cefeus Uzling II Inträdesprov Försvarsmakt/patrullhund Godkänt
30 Fagersta MH Cefeus Ua II   Genomförd och godkänd skott
30 Fagersta MH Cefeus U and Me Lilja II   Genomförd och godkänd skott
30 Fagersta MH Shangri-La's Afrodite "Diva"   Genomförd och godkänd skott
Maj
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

1 Borås Spår Cefeus Herbert Elit 584 Cert
4-5 Danmark Utställning Cefeus Kaiser Styx Öppen BIM Cert DK och Nordisk utställningschampion - BIM
5 Sundsvall Utställning Cefeus Weni Widi Wiki II Junior Excellent BIR
5 Matfors MH Cefeus Tia II   Genomförd och godkänd skott
5 Matfors MH Cefeus Uzling II   Genomförd och godkänd skott
5 Finland Lydnad Cefeus Genius Ken Elit 318,5/320  poäng Vinst
5   Lydnad Cefeus Pip II 1 171,5 poäng Första pris
8 Finland Lydnad Cefeus Tre Kronor II "Tex" Elit 289 poäng Första pris
9   Sök Cefeus Ua II Appell 301,75 Vinst och uppflyttning till lägre klass
10 Märsta agility Sableshade's Daydream Belivier "Jinnie" 2 Vinst och Andra pinnen
11 Märsta? hopp Cefeus Unix II 1 Debut och pinne
11 Trollhättan Spår Cefeus Herbert Elit 599,5 poäng Vinst och Cert
11 Osby hopp Cefeus Under II "Pax" 1 1:a Pinnen, 2/64
11 Kelpieklubben Utställning Cefeus Ea "Casey" Veteran Bästa Veteran
12   Utställning Cefeus Olympique Osca II Bruksklass Excellent, 1:a brukstik
12 Stockholms södra agility Cefeus Unix II 1 Andra pinnen
15 Finland agility Cefeus Tre Kronor II "Tex" 1 3:e pinnen uppflyttad till klass 2
15 Hudiksvall lydnad Cefeus U and Me Lilja II 2 175 poäng 1:a pris
15 Hudiksvall lydnad Cefeus Graceful Gimla 2  172 poäng 1:a pris och LP 2
18 Härnösand agility Sableshade's Daydream Belivier "Jinnie" 2 Vinst och uppflyttning till klass 3
18 Härnösand agility Cefeus U and Me Lilja II 1 Vinst och 1:a pinnen
18 Härnösand agility Cefeus Energy og Gimli "Monster" 1 2xvinst och 2 pinnar uppflyttad till klass 2
18 Härnösand agility Cefeus Unix II 1 Vinst och 3:e pinnen uppflyttad till klass 2
18   Utställning Cefeus Thunderbird II "Puma" Öppen Excellent
18   Lydnad Cefeus Vilda Vilja II 2 160,5 poäng 1:a pris
18 Finland Lydnad Cefeus Thyndra II "Nuppu" 1 195/200 poäng 1:a pris och Vinst !!!!
18 Finland Utställning Cefeus Wonderful Ylva II Juniorklass Excellent, Bästa Junior, 2:a Bästa Tik, Cert
18 Finland Utställning Cefeus Wild Koodi  II Juniorklass VG. 2:a Bästa Junior hane
18 Götene Hopp Cefeus Henna of Gimli "Ella" 1 Vinst och pinne i debuten
18 Danmark Lydnad Cefeus Midas II 1 171 poäng 1:a pris LPI
19 Härnösand Hopp Cefeus Gold Digger of Gimli 1 3:e pinnen uppflyttad till klass 2
20 Danmark Lydnad Cefeus Midas II 1 168 poäng 1:a pris
23   Lydnad Cefeus Pip II 1 177,5 poäng 1:a pris
25 Valbo Lydnad Cefeus Mixa II 2 164 poäng, vinst och LP II
25 Karlstad Rallylydnad Cefeus Elektra forts.klass 99 poäng 2/24
25 Hofors agility Sableshade's Daydream Belivier "Jinnie" 3 2:a plats, Cert och SM - pinne
25 Linköping hopp Cefeus Henna of Gimli "Ella" 1 2 pinnar :) En vinst och en andraplats !!!
25 Matfors BK Rallylydnad Cefeus Eos forts.klass 98
26 Matfors BK Rallylydnad Cefeus Eos forts.klass 98
26 Hofors hopp Sableshade's Daydream Belivier "Jinnie" 3 Cert och SM - pinne
26 Hofors hopp Sableshade's Daydream Belivier "Jinnie" 3 Cert och SM- pinne
26 Göinge-Broby BHK hopp Cefeus Under II "Pax" 1 2:a pinnen
26   agility Cefeus Terror II 1 1:a pinnen
Juni
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

1 Njurunda BK spår Cefeus Rhea II appell Godkänd
1 Knivsta BK lydnad Cefeus Ua II 1 193 poäng 1:a pris
2 Härnösand Rallylydnad Cefeus Eos Avancerad 69 poäng
2 Knivsta BK sök Cefeus Ua II lägre 508,25 poäng Vinst och uppflyttning
2 Hudiksvalls BK agility Cefeus Azita og Gimli 3 SM pinne
2 Hudiksvalls BK agility Cefeus Dobby of Gimli 1 pinne, uppflyttad till klass 2
5 Finland Lydnad Cefeus Tre Kronor II "Tex" Elit 293,5 poäng 1:a pris
6 Finland Lydnad Cefeus Thyndra II "Nuppu" 1 188 poäng, 1:a pris och vinst
6 Nordmaling agility Cefeus Enya of Gimli 1 2:a pinnen
8 Frövi hopp Cefeus Elektra   2:a hopp Certet, handler Emma
8 Elfborgs BK spår Cefeus Herbert Elit 618,25 poäng, Vinst och Cert
9 Skultuna Lydnad Cefeus Tilda II 2 171 poäng 1:a pris och vinst
9 Lerum agility Cefeus Henna of Gimli "Ella" 1 vinst och 1:a pinnen
9 Gagnef-Floda BK agility Cefeus Qta II 3 2:a plats och 1:a Certet
11 Bollnäs BK Lydnad Cefeus U and Me Lilja II 2 1:a pris och LP 2
11 Bollnäs BK Lydnad Cefeus Tilda II 2 183 poäng 1:a pris
11 Bollnäs BK Lydnad Cefeus Mixa II 2 181 poäng 1:a pris
13 Valdemarsvik Lydnad Cefeus Pip II 1 181 poäng  1:a plats 1:a pris LP 1
13-16 Svenska mästerskapen Agility Cefeus Elektra   disk
13-16 Svenska mästerskapen Agility Cefeus Jackaroo 19  
13-16 Svenska mästerskapen Agility Bilbolagets Taggade Spetsar 8  
13-16 Svenska mästerskapen Agility Cefeus Atlas/Lag Fifty-Fifty   disk
13-16 Svenska mästerskapen Agility Cefeus Java/Team Hunderbart   disk
13-16 Svenska mästerskapen Agility Cefeus Bilbo of Gimli   disk
13-16 Svenska mästerskapen Agility Champex's Sirocco Solero   disk
13-16 Finska Mästerskapen Agility  Cefeus Dudley of Gimli "Dani"   lördag 6 fel, ej vidare till final
13-16 Finska Mästerskapen Agility Cefeus Jillaroo 3 36
13-16 Finska Mästerskapen Agility Cefeus Oxalis Acetosella "Eevi" 3 34
22 Finland Agility  Cefeus Dudley of Gimli "Dani" 3 Dubbelnolla
23 Ronneby Hopp Cefeus Terror II 1 2:a pinnen
29 Finland Agility Cefeus Sir Roima II 1 Pinne
29 Hudiksvall Appell/Spår Cefeus U and Me Lilja II appell 234 poäng uppflyttade till lägreklass
29 Finska Mästerskapen Lydnad Cefeus Genius Ken Elit 9/125 279,5 poäng Final imorgon
29 Finland Sök Cefeus Jillaroo klass 1  276/300 poäng, uppfl till klass 2
30 Hudiksvall Lydnad Cefeus Tilda II 2 2/10 180 poäng 1:a pris LP 2
30 Finska Mästerskapen Lydnad Cefeus Genius Ken Elit 7/20 Slutresultat 8:e plats i Finska mästerskapen 2013
30 Simrishamn Hopp Cefeus Terror II 1 3:e pinnen och uppflyttning till hoppklass 2
           
Juli
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

6 Piteå Hopp Cefeus Flinga of Gimli 1 Pinne
7 Timrå Rallylydnad Cefeus Eos Avancerad 65
7 Finland Sök Cefeus Lonely Boy 1 Sök 198/200, lydnad 79/100 Uppflyttad till klass 2
7 Finnish Open Championchip Agility Cefeus Oxalis Acetosella "Eevi"   Ingick i Vinnande laget av bara kelpies.  6/124 individuellt
8 Fagersta Hopp Cefeus Bilbo of Gimli 3 Cert, SM-pinne
9 Fagersta Agility Cefeus Bilbo of Gimli 3 SM-pinne
12 Fagersta Agility Cefeus U and Me Lilja II 1 2:a pinnen
12 Fagersta Agility Cefeus Pondus II 1 1:a Pinnen
13 Fagersta Hopp Cefeus Pondus II 1 2 pinnar
13 Karlstad Agility Cefeus Henna of Gimli "Ella" 1 2:a pinnen
13 Gällivare Agility Cefeus Flinga of Gimli 1 3:e pinnen uppflyttad till klass 2
14 Värmland Agility Cefeus Henna of Gimli "Ella" 1 3:e pinnen uppflyttad till klass 2
14 Finland Utställning Cefeus Wild Koodi II Juniorklass Excellent, BOB och Cert
14 Finland Utställning Cefeus Wonderful Ylva II Juniorklass Excellent
16 Värmland Hopp Cefeus Unix II 1 1:a pinnen + 4:e pinnen i agkl. 1
24 Sundsvall Lydnad Cefeus Gold Digger of Gimli 2 1:a pris
27 Vimmerby Agility Cefeus Pondus II 1 2:a pinnen
27 Gagnef-Floda Agility Cefeus Jackaroo 3 SM pinne
28 Gagnef-Floda Agility Cefeus Enya of Gimli 1 3:e pinnen uppflyttad till klass 2
28 Bjuv Agility Cefeus Terror II 1 1:a pinnen
28 Gagnef-Floda Hopp Cefeus Henna of Gimli "Ella" 2 1:a pinnen
30 Härnösand Agility Cefeus U and Me Lilja II 1 3:e pinnen uppflyttad till klass 2
Augusti
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

3 Finland Agility Cefeus Snabba Svea 1 1:a pinnen och Vinst :)
3 SKK Utställning Cefeus Feeona of Gimli Öppen Excellent CK res Cert res CACIB 2:a Bästa tik
3 Katrineholm Rallylydnad Cefeus Elektra fortsättning 77 ppoäng och 88 poäng
4 Nässjö Agility Cefeus Terror II 1 2:a pinnen
4 Häverö BK Agility CefeusMyrra II 2 2:a pinnen
4 DistriktsMästerskap Agility Cefeus U and Me Lilja II 1 Distriktsmästare Gävleborgsdistriktet
4 DistriktsMästerskap Agility Champex's Sirocco Solero "Gimli" 1 Distriktsmästare Gävleborgsdistriktet
4 DistriktsMästerskap Agility Cefeus Energy og Gimli "Monster"   2:a plats
7 Hudiksvall Agility  Turbospitze Lag 4 SM pinnar, 2 i hopp 2 i agility
8 Järvsö Lydnad Cefeus Gold Digger of Gimli 2 175 poäng 1:a pris
8 Finland Lydnad Cefeus Thyndra II "Nuppu" 1 183,5 poäng 3:e första priset LP 1
9 Norska Mästerskapen Sök Cefeus Kaiser Styx Elit 570,5 poäng 2:a plats !!! JIPPI !!! Uttagen till Norska landslaget i sök.
10 Strömsund Hopp Cefeus U and Me Lilja II 1 1:a pinnen
10 Finland Agility Cefeus Sir Roima II 2 2:a pinnen
10 Kelpiespecialen Utställning Cefeus Fang Avelsgrupp Bästa Avelsgrupp
10 Kelpiespecialen Utställning Cefeus Waros II Junior CK, Excellent Bästa Junior
10 Kelpiespecialen Utställning Cefeus Uzling II Unghund CK, Excellent BIM Bästa Unghund
11 Strömsund Agility Cefeus U and Me Lilja II 2 Vinst och 1:a pinnen
11 Strömsund Hopp Cefeus U and Me Lilja II 1 Vinst och 2:a pinnen
11 Strömsund Hopp Cefeus Energy og Gimli "Monster" 1 Vinst och Cert
11 Strömsund Hopp Cefeus Azita og Gimli 1 Vinst och Cert, 2 SM pinnar i helgen
11 SSBK Agility Cefeus Oxalis Acetosella "Eevi" 3 Vinst och Cert, Svensk Agilitychampion
14 Hudiksvall Lydnad Cefeus Gold Digger of Gimli 2 Vinst, 1:a pris och LP 2
17 Märsta/Sigtuna Agility CefeusMyrra II 2 Vinst och uppflyttning till klass 3
17 Frövi Hopp Cefeus Unix II 1 2:a pinnen
17-18 Frövi Hopp Cefeus Elektra 3 3 st SM-pinnar
17 Frövi Hopp Cefeus Bilbo of Gimli 3 SM-pinne
18 Finland Hopp Cefeus Jillaroo 3 Vinst och 1:a hoppcertet
18 Ystad Agility Cefeus Terror II 1 3:e pinnen och uppflyttning till klass 2
18 Kungsbacka Hopp Cefeus Ninjo II 2 3:e pinnen och uppflyttad till klass 3
18 SKK Utställning Cefeus Lillan of Gimli Valp Birvalp
18   Hopp Cefeus Hip of Gimli "Viggo" 1 1:a pinnen
18 Frövi Hopp Cefeus Unix II 1 3:e pinnen och uppflyttning till klass 2
24 Mantorp Utställning Cefeus Olympique Osca II Bruks Cert
24 Hofors Agility Cefeus U and Me Lilja II 2 2:a pinnen
24 Tromsö Spår Cefeus Naska II lägre Uppflyttad till högre klass
24 Ockelbo Spår Cefeus Tilda II lägre Godkänd
24 Jönköping Agility Cefeus Hip of Gimli "Viggo" 1 1:a pinnen
24-25 SM i bruks Spår Cefeus Herbert Elit 7:e plats :)
25 Hofors Hopp Cefeus Unix II 2 1:a pinnen
25 Hofors Agility Cefeus Unix II 2 1:a pinnen
25 Hofors Agility Cefeus U and Me Lilja II 2 3:e pinnen och uppflyttning till klass 3
25 Hofors Agility Cefeus Energy og Gimli "Monster" 2 1:a pinnen
31 Brunflo Agility Cefeus U and Me Lilja II 3 Cert och SM-pinne
31 Brunflo Hopp Cefeus U and Me Lilja II 1 3:e pinnen och uppflyttning till klass 2
31 Brunflo Agility Cefeus Unix II 2 2:a pinnen
31 Brunflo Agility  Turbospitze lag SM-pinne
31 Brunflo Agility Cefeus Bilbo of Gimli 3 Kvalad till SM 2014
31 Ånge Spår Cefeus Rhea II Appell 266 poäng och uppflyttad till lägre klass
31 Finland Lydnad Cefeus Uffe II 1 163,5 poäng och 1:a pris
31 Lindesberg Agility Cefeus Hip of Gimli "Viggo" 1 2:a pinnen
September
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

1   Patrullhund Cefeus Snabba Svea Certprov Godkänd Tjänstehund/Patrullhund
1 Finland Agility Cefeus Thunderbird II "Puma" 3 1:a certet
1 Brunflo Hopp Cefeus U and Me Lilja II 2 1:a pinnen
1 Brunflo Agility Cefeus Flinga of Gimli 1 4:e pinnen, nu med lill matte Johanna
7 Tranås Hopp/agility Cefeus Henna of Gimli "Ella" 2 2 o 3 pinnen i hoppklass, 1:a pinnen i agilityklass
7 Tranås Hopp/agility Cefeus Pondus II 1 3:e o 4:e pinnen i hoppklass, 3:e pinnen i agilityklass
7 Timrå Agility Cefeus Unix II 2 3:e pinnen och uppflyttning till klass 3
7 SKK Utställning Cefeus Feeona of Gimli Öppen Cert, Cacib, BIM
7 Nynäshamns BK Lydnad Cefeus Olympique Osca II 2 167,5 poäng 1:a pris
7 SKK Utställning Cefeus Flinga of Gimli Öppen Very Good
7 SKK Utställning Cefeus Multi of Gimli Valp BIR-valp
7/8 Tromsö Utställning Cefeus Naska II Öppen 2 Cert på 2 dagar
8 Timrå Hopp Cefeus Unix II 2 2:a pinnen i hoppklass 2
8 Timrå Hopp Cefeus U and Me Lilja II 2 2:a pinnen i hoppklass 2
8 SSBK Heelwork
to music
Cefeus Joey 1 1:a pris, uppflyttad till klass 2
14 Älvkarleby Hopp  Turbospitze Lag Sista SM pinnen, Kvalade till Agility SM 2014
14 Bruks DM
Göteborgsdistriktet
Spår Cefeus Herbert Elit 608,75 poäng Distriktsmästare 2013
14 Bollnäs Spår Cefeus Watt II Appell 266,5 poäng Uppflyttad till lägre klass
14 Avesta Agility Cefeus Java 3 SM-pinne
14-15 Nordiska
Mästerskapen
Bruks/Sök Cefeus Kaiser Styx Elit 6:e plats :-)
15 Osby Hopp Cefeus Terror II 2 1:a pinnen
21 Eskilstuna Utställning Cefeus Olympique Osca II Bruks BIR Cert BIS 4
21 Norge Lydnad Cefeus Naska II 2 164 poäng 1:a pris
21 Ö-vik Agility Cefeus U and Me Lilja II 3 2:a Certet
22 Ö-vik Hopp Cefeus U and Me Lilja II 2 3:e pinnen och uppflyttning till klass 3
28 Finland Agility Cefeus Tre Kronor II "Tex" 2 3:e pinnen och uppflyttning till klass 3
29 Kristinehamn BK Agility Cefeus Hip of Gimli "Viggo" 1 3:e pinnen och uppflyttning till klass 2
29 Kristinehamn BK Hopp Cefeus Hip of Gimli "Viggo" 1 2:a pinnen i hoppklass 1
29 Nora BK Sök Cefeus Kim Elit 613 poäng Cert
29 Finland Agility Cefeus Sir Roima II 2 3:e pinnen och uppflyttning till klass 3
Oktober
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

6 Frövi Hopp Cefeus Hip of Gimli "Viggo" 1 3:e pinnen och uppflyttning till klass 2
6 Finland Agility Cefeus Tre Kronor II "Tex" 3 Cert och dubbelnolla
6 Järvsö BK mh Cefeus Watt II   Genomfört MH och 1:a på skotten
8   Viltspår Cefeus Ea Öppen 1:a pris
13 Finland Agility Cefeus Tre Kronor II "Tex" 3 2:a Certet
13   Räddning Cefeus Watt II   GK Inträdesprov GK delprov 1
19 Matfors Lydnad Cefeus Rhea II 1 1:a pris
20 Matfors Rallylydnad Cefeus Eos Avancerad 67 poäng
22   Viltspår Cefeus Ea Öppen 1:a pris
27 Finland Räddning Cefeus Lonely Boy   GK Räddningshund i Finland
November
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

3 Matfors Lydnad Cefeus Eos Elit 1:a pris
3 Finland Lydnad Cefeus Thyndra II "Nuppu" 2 1:a pris 183 poäng
10 Piteå Hopp Sableshade's Daydream Belivier "Jinnie" 3 Cert, SM - pinne och Svensk Agility(hopp) Champion
11 Ystad Sök Cefeus Ixa Elit 517 p Godkänd
16 SBK Utställning Cefeus Xpexa II junior Excellent CK BIR
17 Kungsör Agility Cefeus Pondus II 2 1:a pinnen
19   Viltspår Cefeus Ea Öppen 1:a pris Svensk Viltspårs Champion
December
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

1 Hammarö Agility Cefeus Henna of Gimli "Ella" 2 4:e pinnen i hoppklass, 2:a pinnen i agilityklass
7 Finland Lydnad Cefeus Tavan Tyämiäs II "Topi" 2 192 poäng 1:a pris
7 SKK Utställning Cefeus Multi of Gimli junior Excellent 3:e bästa junior
7 SKK Utställning Cefeus Mix of Gimli junior Very Good
13 Finlands KK Utställning Cefeus Xylo Femto II Junior BOB Excellent, HeJW-13, HeW-13
15 Hörby Rallylydnad Cefeus Xpexa II Nybörjar 88 poäng Godkänd