TÄVLINGSRESULTAT 2014
 

Januari
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

1     Cefeus Herbert   2:a Årets Spårhund 2013/ Second Best Trackingdog 2013
5 Åland Agility Champex's Sirocco Solero "Gimli" 3 Vinst Cert Finsk Agilitychampion
5 Åland Agility Cefeus Flinga of Gimli 1 Vinst med matte Johanna
6 My Dog Utställning Cefeus Xpexa II Junior Bästa Juniortik, 2:a bästa tik Excellent CK
11   Rallylydnad Cefeus Xpexa II Nybörjar 99 poäng Godkänd
11 Finland Agility Cefefus Qatinka II 1 Pinne 1 o 2 i agility
25 Finland lydnad Cefeus Wonderful Ylva II 1 198 poäng Vinst och 1:a pris
25 Finland lydnad Cefeus Wild Koodi II 1 181 poäng 1:a pris
25 Knivsta Agility Cefeus Azita of Gimli 3 Cert, SM - pinne och Svensk Agility Champion
25 Knivsta Agility Cefeus U and Me Lilja II 3 SM - pinne
26 Finland Agility Cefefus Qatinka II 1 3:e pinnen och uppflyttning till klass 2
Februari
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

7 Halmstad Rallylydnad Cefeus Xpexa II Nybörjar 100 poäng 1:a plats RLD N
8 Sundsvall Agility Cefeus Gold Digger of Gimli 1 3:e pinnen och uppflyttning till klass 2
9 Estland Utställning Cefeus Ulla II Öppen BOB, Cert, Cacib, Estländsk Utställningschampion
9 Sundsvall Hopp Cefeus Dobby of Gimli 1 3:e pinnen och uppflyttning till klass 2
23 Finland Agility Cefefus Qatinka II 2 3 nollade lopp, 3 pinnar och uppflyttad till klass 3
23 Karlstad Hopp Cefeus U and Me Lilja II 3 HoppCert och några SM-pinnar
Mars
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

1 Finland Lydnad Cefeus Uffe II 1 179,5 poäng LP I
8 Finland Utställning Cefeus Uffe II Öppen 2:a Bästa Hane 1:a Certet
8 Norge Sök Cefeus Kaiser Styx Elit 607 poäng Vinst och Cert
8 Fagersta Hopp Cefeus Tilda II 1 plac. 2/44 1:a pinnen
22 Malmö Int Utställning Cefeus Xpexa II Junior Bästa Juniortik,  Excellent
22 Rättvik Ag o Hopp Cefeus Henna of Gimli 2 2 vinster och uppflyttning till klass 3
23   Rallylydnad Cefeus Pip II Nybörjar Godkänd 88 p
23 Nedansiljan Hopp Cefeus Tok 1 1:a pinnen
April
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

5 Västernorrlands KK agility Cefeus Flinga of Gimli 1 Pinne
5 Fagersta hopp Cefeus Terror II 2 2:a pinnen
5 Fagersta hopp Cefeus Pondus II 2 1:a pinnen
6 Fagersta agility Cefeus Pondus II 2 2:a pinnen
6 Västernorrlands KK hopp Cefeus Kola of Gimli "Ix" 1 2 vinster och 2 pinnar !!
12 Jönköping MH Cefeus Xtreme Dex II   Genomfört MH och 1:a på skotten
13 Lunds BK Rallylydnad Cefeus Xpexa II Fortsättning 92 poäng godkänd
13 Kumla hopp Cefeus Azita of Gimli 3 SM pinne klar för SM 2014
18 SKK Utställning Cefeus Yakir II Junior Excellent
18 Oxie Agility Cefeus Hip of Gimli "Viggo" 2 Vinst och 1:a pinnen
19 Höganäs Rallylydnad Cefeus Xpexa II Fortsättning 78 poäng godkänd
19 Kungälv Spår Cefeus Herbert Elit 589,5 poäng Cert
19 Oxie Agility Cefeus Terror II 2 1:a pinnen
21 Halmstad Rallylydnad Cefeus Xpexa II Fortsättning 96 poäng godkänd RLD F
21 Knivsta Lydnad Cefeus Melker II 1 176 ? första pris
26-27 Tranås Hopp Cefeus Terror II 2 3-4 pinnen uppflyttad till klass 3
27 Ulricehamn Spår Cefeus Herbert Elit Vinst och Cert
27 Tranås Hopp Cefeus Pondus II 2 2:a pinnen
Maj
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

1 Smålandsstenar Rallylydnad Cefeus Baccus Nybörjar 99 poäng Vinst
1 Helsingborg Lydnad Cefeus Xpexa II 1 170,5 poäng 1:a pris
1 Tmrå Lydnad Cefeus U and Me Lilja II 3 271,5 1:a pris
1 Smålandsstenar Hopp Cefeus Pondus II 2 3:e pinnen, uppflyttad
1 Borås Spår Cefeus Herbert Elit 622,5 Cert
1 Alingsås Hopp Cefeus Hip of Gimli "Viggo" 2 1:a pinnen
3 Falbygden Spår Cefeus Herbert Elit 627,75 Cert, Klar för Spår SM 2014
3 Njurunda Rallylydnad Cefeus Märta of Gimli Nybörjar 100 poäng Vinst
4   Spår Cefeus Melker II Lägre klass 480 poäng och uppflyttad till högre klass
4 Ljusdal Lydnad Cefeus U and Me Lilja II 3 257 poäng 1:a pris
4   MH Cefeus Xpexa II   Genomförd och 1:a på skotten
5 Haninge Hopp Cefeus Unix II 2 3:e pinnen, uppflyttad
10 Forsakar Agility Cefeus Terror II 2 2:a pinnen
10 Matfors Lydnad Cefeus Telinnea II 1 178 poäng 1:a pris
10 Eskilstuna Rallylydnad Cefeus Pip II   98 o 97 poäng RLD N
10 Jönköping Agility Cefeus Under II "Pax" 1 1:a pinnen 2/60
10   Agility Cefeus Knut of Gimli 1 1:a pinnen
10   Hopp Cefeus Knut of Gimli 1 1:a pinnen
10 Finland Utställning Cefeus Xylo Femto II Unghund Cert, Cacib, 2:a Bästa tik
11   Viltspår Cefeus Nash of Gimli Anlagsprov Godkänd
11 Jönköping Agility Cefeus Pondus II 2 3:e pinnen, uppflyttad
11 Järvsö Rallylydnad Cefeus Märta of Gimli Fortsättning 2xgodkänd 97 och 98 poäng
15 Bollnäs Agility Cefeus Gold Digger of Gimli 2 1:a pinnen
15 Bollnäs Agility Cefeus Energy of Gimli "Monster" 2 2:a pinnen
17 Järvsö MH Cefeus Xandra II MH Genomförd Godkänd skott 2:a
17 Katrineholm Utställning Cefeus Osca II Bruksklass BIM, Cert, Svensk Utställningschampion
17 Finland Lydnad Cefeus Wild Koodi II 2 179 poäng 1:a pris
18 Kinds BK Spår Cefeus Herbert Elit Vinst o Cert 582,5 poäng
22 Finland Lydnad Cefeus Wonderful Ylva II 2 195,5 poäng Vinst och 1:a pris
24 Halmstad Agility Cefeus Terror II 2 3:e pinnen o uppflyttad till klass 3
24 SKK Utställning Cefeus Multi of Gimli Junior Cert BIR
24 Hofors Agility Cefeus U and Me Lilja II 3 Cert Svensk Agility Champion
24 Eskilstuna Agility Cefeus Knut of Gimli 1 2:a pinnen
24 Eskilstuna Hopp Cefeus Knut of Gimli 1 2:a pinnen
25 Halmstad Agility Cefeus Hip of Gimli "Viggo" 2 2:a pinnen
25 Matfors Spår Cefeus Rhea II lägre 239,75 poäng och uppflyttad till högre klass
29   Hopp Cefeus Tia II 1 1:a pinnen
29 Hudiksvall Rallylydnad Cefeus Mix of Gimli "Viper" Nybörjar 70 poäng Godkänd
30 Hudiksvall Rallylydnad Cefeus Märta of Gimli Fortsättning 2xgodkänd
31 Roslagens BK Spår Cefeus Osca II lägre 492,5 poäng och uppflyttad till högre klass
31 Hudiksvall Agility Cefeus Gold Digger of Gimli 2 Vinst och 2:a pinnen
31 Hudiksvall Agility Cefeus Kola of Gimli "Ix" 1 Vinst och 1:a pinnen
31   Agility Cefeus Java 3 1:a Agility certet och 2 SM-pinnar, 1 hopp o 1 agility
31   Räddning Cefeus Watt II Delprov 2 Godkänd
Juni
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

1 Hudiksvall Hopp Cefeus Kola of Gimli "Ix" 1 3:e pinnen o uppflyttad till klass 2
1 Hudiksvall Hopp Cefeus Flinga of Gimli 1 3:e pinnen o uppflyttad till klass 2
1 Finland Lydnad Cefeus Uffe II 2 184 poäng 1:a pris
1 Åstorp Lydnad Cefeus Xpexa II 1 162 poäng 1:a pris
1 Karlskoga Agility o hopp Cefeus Pondus II 3 2 SM pinnar i debuten i 3:an
1 Karlskoga Agility Cefeus Hip of Gimli "Viggo" 3 3:e pinnen och uppflyttad till klass 3
6 Karlstad Agility Cefeus Henna of Gimli "Ella" 3 1:a Certet. SM-pinne
6 Vadstena Agility Cefeus Knut of Gimli 1 3:e pinnen o uppflyttad till klass 2
7 Frövi Hopp Cefeus Tia II 1 2:a pinnen
8 Lomma Lydnad Cefeus Xpexa II 1 174 poäng 1:a pris LP I
8 Umeå Agility Cefeus Energy of Gimli "Monster" 2 Vinst och 3:e pinnen o uppflyttad till klass 3
8 Elfsborg Spår Cefeus Herbert Elit 603 poäng Cert
8 Finland Lydnad Cefeus Uffe II 2 175 poäng 1:a pris
10 Bollnäs Lydnad Cefeus U and Me Lilja II 3 272 poäng 1:apris LP 3
12 Växjö Lydnad Cefeus Terror II 1 182 poäng 1:a pris LP I
13-14 SM Agility Lag Turbospitz, Enya, Jinni, Monster, Gimli   7:e plats
14 SKK Utställning Cefeus Tia II Öppen Excellent, BIR, CK, CACIB
18 Sundsvall Lydnad Cefeus Rhea II 2 175 poäng 1:a pris
22 Danmark Lydnad Cefeus Midas II 2 1:a pris LP II
22 Malung Agility Cefeus Flinga of Gimli Öppen Doggy Cup kval, kvalad !!
Juli
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

1 Timrå BK MH Cefeus Weni Widi Wiki   Genomförd och GK skott
1 Finland Lydnad Cefeus Uffe II 2 189 poäng LP 2
3 Finland Agility Cefeus Uffe II 1 1:a pinnen
4 Gävle BK Lydnad Cefeus Vilda Vilja II 3 289 poäng 1:a pris
5 Härnösand Agility Cefeus Energy of Gimli "Monster" 3 Vinst och 1:a Certet
5 Kalmar Hopp Cefeus Knut of Gimli 1 3:e pinnen o uppflyttad till klass 2
5 Järvsö BK Spår Cefeus Kim Elit 597 poäng Vinst och Cert
5 Finska Mästerskapen Lydnad Cefeus Wild Koodi II 2 1:a av 72 deltagare Finsk Mästare 2014
5 Finska Mästerskapen Lydnad Cefeus Wonderful Ylva II 2 10:a av 72 deltagare
6 Järvsö BK Sök Cefeus Kaiser Styx Elit  588 poäng Vinst och Cert
6 Härnösand Hopp Cefeus Energy of Gimli "Monster" 3 2:a Certet o SM pinne
13 Tranås Rallylydnad Cefeus Baccus Nybörjar 99 p o Vinst, 95 p o 3:e plats RLDN
20 Finland Lydnad Cefeus Tre Kronor II Elit Finsk Lydnadschampion
22   Rallylydnad Cefeus Nova Star of Gimli Fortsättning 93 poäng Godkänd
22 Skutskär Hopp Cefeus Knut of Gimli 2 1:a pinnen
23 Skutskär Agility Cefeus Knut of Gimli 2 1:a pinnen
26 Vimmerby Agility Cefeus Xpexa II 1 1:a och 2:a pinnen
26 Vimmerby Hopp Cefeus Xpexa II 1 1:a pinnen
26 Gagnef-Floda Hopp Cefeus Tia II 1 3:e pinnen och uppflyttad till klass 2
27 Finland Agility Cefeus Non Stop Hans II 1 1:a pinnen
Augusti
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

2 Finland Utställning Cefeus Kaiser Styx Öppen Cert och Finsk Utställningschampion
2 Köping Rallylydnad Cefeus Pip II Fortsättning 96 poäng Godkänd
2 Ystad Agility Cefeus Xpexa II 1 3:e pinnen och uppflyttad till klass 2
3 Ystad Hopp Cefeus Xpexa II 1 1:a och 2:a pinnen
3 Åbyn-Byske Hopp Cefeus U and Me Lilja II 3 2:a Certet
9 Falbygden Spår Cefeus Herbert Elit 595 poäng Cert
9 Kelpieklubben Utställning Cefeus Zuper Jeff II Valp BIS Valp
9 Fagersta KK Hopp Cefeus Tok 1 2:a pinnen
10 Katrineholm Rallylydnad Cefeus Osis of Gimli Nybörjar 75 poäng Godkänd
13 Bollnäs Hopp Cefeus U and Me Lilja II 3 3:e Certet Svensk Agility (Hopp) Champion
16 Frövi Agility Cefeus Wegas II 1 1:a pinnen
16 Frövi Agility Cefeus Knut of Gimli 2 2:a pinnen
23 Finland Hopp Cefeus Snabba Svea 1 1:a pinnen (man blandar hopp o agility pinnar i Finland, 1:apinnen i klass 1)
23 Södertälje Agility/Lag Cefeus Unix II   Klar för Agility SM 2015 med lag Bollfors
23 Hässleholm Agility Cefeus Xpexa II 2 1:a pinnen
23 Matfors Utställning Cefeus Rhea II Bruks Cert BIM
24 Hässleholm Hopp Cefeus Xpexa II 1 3:e pinnen och uppflyttad till klass 2
30 Timrå Agility Cefeus Tok 1 1:a pinnen
30 Timrå Agility Cefeus Kola of Gimli "Ix" 1 3 Vinster 3 pinnar och uppflyttad till klass 2
30 Eskilstuna Rallylydnad Cefeus Pip II Fortsättning 2 Godkända resultat RLD F
31   Hopp Cefeus Wegas II 1 1:a pinnen
31 Finland Agility Cefeus Qatinka II 3 Cert
31 Timrå Hopp Cefeus Kola of Gimli "Ix" 2 2 Vinster 2 pinnar
September
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

6-7 Piteå Ag/Hopp Cefeus Snabba Svea 1 3 pinnar och vinster i Agility och hoppklass. Uppfl. till klass 2
7   Agility Cefeus Knut of Gimli 2 3:e pinnen, uppflyttad till klass 2
7 Lilla Edet Spår Cefeus Herbert Elit 608,5 poäng Cert
9   Rallylydnad Cefeus Mix of Gimli "Viper" Nybörjar 88 poäng Godkänd
13 Hudiksvall Spår Cefeus Eos Elit 546,75 poäng Certpoäng
13 Värnamo Agility Cefeus Under II "Pax" 1 Vinst och 2:a pinnen
14 Surahammar Sök Cefeus Ua II högre 499 poäng uppflyttad till elitklass
14 Mellerud Spår Cefeus Aya lägre 495 poäng uppflyttning till högre
14   Utställning Cefeus Nash of Gimli junior Excellent, CK, 3:e Bästa hane
14 Tidaholm Hopp Cefeus Jackaroo 3 Vinst och 1:a Certet
14 Forserum Lydnad Cefeus Xtreme Dex 1 170,5 poäng 1:a pris
17   Rallylydnad Cefeus Mix of Gimli "Viper" Nybörjar 93 poäng Godkänd RLDN
20 Älmhult Agility Cefeus Xpexa II 2 2 pinnar och uppflyttning till klass 3
21 Åhus Hopp Cefeus Xtra Allt II "Katja" 1 Vinst och 1:a pinnen
21 Uppsala BK MH Cefeus Yakir II   Genomförd och Godkänd på skotten
27 Bollnäs Agility o Hopp Cefeus Unix II 3 1:a Certet i agility och 1:a Certet i hoppklass
28 Ljusdal Lydnad Cefeus U and Me Lilja II Elit 265 poäng Första 1:a priset
27 Bollnäs Agility Cefeus Flinga of Gimli 2 Vinst och 1:a pinnen
28 Trelleborg Hopp Cefeus Xtra Allt II "Katja" 1 Vinst och 2:a pinnen
Oktober
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

1 Hässleholm Agility o Hopp Cefeus Wegas II 1 2 pinnen i agility och hoppklass
4 Svedala Agility Cefeus Wegas II 1 3:e pinnen uppflyttad till klass 2
4 Finland Lydnad Cefeus Wild Koodi II 3 299 poäng Vinst och 1:a pris
5 Norge Lydnad Cefeus Tre Kronor II Elit Vinst och 1:a pris Norsk Lydnadschampion
11 Hässleholm Hopp Cefeus Wegas II   Vinst och 1:a pinnen
11 Hässleholm Agility Cefeus Under II "Pax"   Vinst och 3:e pinnen
11 Finland   Cefeus Uffe II   Godkänt BH prov och får nu starta i bruksprov
11 Fagersta Hopp Cefeus Tok 1 3:e pinnen uppflyttad till klass 2
12 Järvsö Lydnad Cefeus Märta of Gimli 1 Vinst och 1:a pris 168 poän
12 Värnamo Lydnad Cefeus Xtreme Dex 2 184,5 poäng och 1:a pris
12 Forsakar Agility Cefeus Xtra Allt II "Katja" 1 Vinst och 1:a pinnen
12 Forsakar Hopp Cefeus Xtra Allt II "Katja" 1 Vinst och 3:e pinnen
12 Forsakar Hopp Cefeus Wegas II 2 1:a pinnen
12 Forsakar Hopp Cefeus Xpexa II 2 1:a pinnen
18 Åtvidaberg Rallylydnad Cefeus Baccus Fortsättning 98 poäng Vinst
18 Åtvidaberg Rallylydnad Cefeus Baccus Fortsättning 93 poäng 3:e plats
18 Åtvidaberg Rallylydnad Cefeus Nova Star of Gimli Fortsättning 95 poäng 3:e plats
19 Eslöv Agility Cefeus Xtra Allt II "Katja" 1 Vinst och 2:a pinnen
19 Hudiksvall Spår Cefeus Märta of Gimli Apellklass Vinst och uppflyttning
25 Tranås Rallylydnad Cefeus Baccus Fortsättning 89 poäng RLDF
25 Tranås Rallylydnad Cefeus Pondus II Nybörjar 98 poäng Kvalificerad
26 Uppsala Sök Cefeus Ua II Elit 607,75 poäng Cert 1:a Elit tävlingen!!!
26 Matfors Rallylydnad Cefeus Kola of Gimli "Ix" Nybörjar 87 poäng Kvalificerad
26 Matfors Rallylydnad Cefeus Azita of Gimli "Azzie" Nybörjar 98 poäng Kvalificerad
26 Matfors Rallylydnad Cefeus Rhea II Nybörjar 89 poäng Kvalificerad
26 Matfors Rallylydnad Cefeus Eos Avancerad 90 poäng Kvalificerad
November
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

2   Vallning Cefeus Yakir II   Godkänd Vallanlagstest
8 Varberg Agility Cefeus Xtra Allt II "Katja" 1 Vinst och 3:e pinnen, Vinst och 4:e pinnen i hoppkl 1
8 Finland Lydnad Cefeus Wonderful Ylva II 3 270 poäng, 1:a pris och 1:a plats
9 Varberg Hopp Cefeus Wegas II 2 2:a pinnen
9 Matfors Spår Cefeus Telinnea II Apell 240 poäng och uppflyttning till lägre klass
16 Kungsbacka Hopp Cefeus Xtra Allt II "Katja" 2 1:a pinnen
23   Rallylydnad Cefeus Nova Star of Gimli Fortsättning 98 poäng RLDF
23 Finland Agility Cefeus Tre Kronor II 3 3:e Certet Finsk Agilitychampion
December
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

6 Finland Hopp Cefeus Qatinka II 3 1:a Certet
13 Vetlanda Rallylydnad Cefeus Pondus II Nybörjar 98 och 87 poäng RLDN
13 Göinge Lydnad Cefeus Terror II 2 192 poäng 1:a pris o Vinst