TÄVLINGSRESULTAT 2015
 

Januari
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

1     Cefeus Herbert   2:a Årets Spårhund 2014/ Second Best Trackingdog 2014
2:a Årets Brukshund 2014
10 Linköpings HU Agility Cefeus Yalyra II 1 1:a pinnen
10 Linköpings HU Hopp Cefeus Yalyra II 1 1:a pinnen
17 Ulricehamn Agility Cefeus Nash of Gimli 1 1:a pinnen
17 Ulricehamn Hopp Cefeus Nash of Gimli 1 1:a pinnen
18 Ulricehamn Hopp Cefeus Hip of Gimli "Viggo" 2 2: pinnen
24 SSBK Freestyle Cefeus Zharles-Ingvar II 1 24,25/30 Uppflyttning
25 Motala BK Rallylydnad Cefeus Pondus II Fortsättning 2 x Godkänd 100 och 86 poäng
Februari
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

7 Västernorrlands KK Agility Cefeus Yalyra II 1 3 pinnar Uppflyttning till klass 2
7 Nacka Lydnad Cefeus Russin II 2 166,5 1:a pris
8 Västernorrlands KK Hopp Cefeus Yalyra II 1 2 pinnar Uppflyttning till klass 2
18 Viksberg Lydnad Cefeus Russin II 2 163,5 1:a pris
21 Fagersta KK Hopp Cefeus Yalyra II 2 2 pinnar
28 Storfors Freestyle Cefeus Zharles-Ingvar II 1 23,5/30 Uppflyttning
Mars
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

1 Knivsta Agility o hopp Cefeus Yalyra II 2 1 pinne hopp 1 pinne Agility
1 Finland Lydnad Cefeus Wonderful Ylva II Elit 285 1:a pris
7 Ösmo Lydnad Cefeus Russin II 2 186,5 1:a pris LP II
14   Räddning Cefeus Watt II   Godkänd Tjänstehund Räddning
15 Finland Lydnad Cefeus Wonderful Ylva II Elit 305,5 1:a pris
15 Karlstad Freestyle Cefeus Zharles-Ingvar II 1 23,1/30 Uppflyttning
21 Finland Lydnad Cefeus Wonderful Ylva II Elit 310,5 1:a pris Finsk LydnadsChampion
21 Hudiksvall Rallylydnad Cefeus Märta of Gimli Avancerad 87 poäng, vinst Kvalpoäng
21   MH Cefeus Zeus II   Genomförd Godkänd skott
28 Finland Agility Cefeus Snabba Svea II 2 Vinst o 1:a pinnen
28 Gagnef Agility o hopp Cefeus Yalyra II 2 2 Vinster 1 2:a plats, 3 pinnar Uppflyttad till klass 3
29 Finland Lydnad Cefeus Thyndra II "Nuppu" 3 297 poäng 1:a pris 1:a plats
April
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

3 Finland Agility Cefeus Sir Roima II 3 Vinst och 1:a Certet
3 Tranås Rallylydnad Cefeus Pondus II Avancerad 2 x Godkänd 70 och 93 poäng
3 Gåsahoppet  hopp Cefeus Xpexa II 2 2:a pinnen
5   Rallylydnad Cefeus Xpexa II Avancerad Godkänd
11 Eskilstuna Rallylydnad Cefeus Pip II Avancerad 2 x Godkänd 77 och 96 poäng
11 Finland Utställning Cefeus Uffe II   BIR CERT CACIB
12 Finland Agility Cefeus Wild Koodi II 1 1 och 2:a plats 2 pinnar
18 Sundsvall Rallylydnad Cefeus Märta of Gimli Avancerad 86 poäng GK
19 Finland Agility Cefeus Xylo Femto II 1 1:a pinnen
25 Linköping Rallylydnad Cefeus Pip II Avancerad 98 poäng, Vinst RLD A
25 Forserum Rallylydnad Cefeus Xtreme Dex II Nybörjar 2 gk resultat 94 och 79 poäng
25 Västernorrlands KK Agility Cefeus Kola of Gimli "Ix" 2 Vinst och 1:a pinnen
26   Rallylydnad Cefeus Xpexa II Avancerad 97 poäng, Vinst RLD A
26 Ulricehamn Agility Cefeus Yalyra II 3 1:a Certet
Maj
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

1   Rallylydnad Cefeus Pondus II Avancerad 96 poäng RLD A
1   Hopp Cefeus Knut of Gimli 2 3:e pinnen och uppflyttad till klass 3
2 Ö-vik Hopp Cefeus Yalyra II 3 1:a Certet
2 Ö-vik Agility Cefeus Yalyra II 3 2:a Certet
2 Finland Agility Cefeus Wild Koodi II 1 3:e pinnen och uppflyttad till klass 2
3 Finland Agility Cefeus Qatinka II 3 2:a Certet
3 Njurunda Rallylydnad Cefeus Märta of Gimli Avancerad 82 poäng RLD A
9 Forsaka Agility Cefeus Nash of Gimli 1 3:e pinnen
9 Forsaka Agility Cefeus Xtra Allt II "Katja" 2 1:a pinnen
9 Kelpieklubben Utställning Cefeus Wegas II Öppen BIM, CK, Excellent
9 Finland Utställning Cefeus Uffe II   BIR, Cert Finsk Utställningschampion
10 Valdemarsvik Rallylydnad Cefeus Pip II Mästarklass 78 poäng GK
10 Sunne Agility Cefeus Jackaroo 3 1:a Certet, SM - pinne
14 Finland Agility Cefeus Wild Koodi II 2 1:a pinnen
16 Finland Hopp Cefeus Jillaroo 3 2:a Certet
16 Finland Agility Cefeus Sir Roima II 3 Vinst och 2:a Certet
16 Götene Hopp Cefeus Henna of Gimli "Ella" 3 1:a Certet, SM - pinne
16 Härnösand Hopp Cefeus Unix II 3 2:a Certet
16 Rönne Agility Cefeus Xtra Allt II "Katja" 2 2:a pinnen
16 Jönköping Agility Cefeus Under II "Pax" 1 3:e pinnen
16 Jönköping Hopp Cefeus Nitro of Gimli "Nico" 1 1:a pinnen
16 Jönköping Hopp Cefeus Nova of Gimli 1 1:a pinnen
17 Tollarp Hopp Cefeus Nash of Gimli 1 2:a pinnen
17 Härnösand Hopp Cefeus Kola of Gimli "Ix" 2 3:e pinnen och uppflyttad till klass 3
17 Västra Medelpad Rallylydnad Cefeus Rhea II Fortsättning 89 poäng Godkänd
20 Oxie Hopp Cefeus Xtra Allt II "Katja" 2 2:a pinnen
22 Finland IPO Cefeus Jillaroo FH 1 87 poäng GK
23 Motala Rallylydnad Cefeus Pip II Mästarklass 82 poäng GK
23 Hässleholm Agility Cefeus Xtra Allt II "Katja" 2 3:e pinnen och uppflyttad till klass 3
23 Hässleholm Hopp Cefeus Xpexa II 2 3:e pinnen och uppflyttad till klass 3
23 Halmstad Hopp Cefeus Nash of Gimli 1 3:e pinnen och uppflyttad till klass 2
23 Finland Agility Cefeus Snabba Svea II 2 2:a pinnen
23 Finland Utställning Cefeus Xylo Femto II öppen CERT CACIB
24 Halmstad Hopp Cefeus Nitro of Gimli "Nico" 1 1:a pinnen
24 Halmstad Agility Cefeus Under II "Pax" 2 2:a pinnen
24 Finland Lydnad Cefeus Uffe II 3 276 poäng 1:a pris
24 Kind Spår Cefeus Herbert Elit 604,75 poäng Cert
24 Hofors Agility Cefeus Yalyra II 3 3:e Certet Svensk Agilitychampion
24 Söderköping Agility Cefeus Nova of Gimli 1 2:a pinnen
31 Flen Rallylydnad Cefeus Pip II Mästarklass 88 poäng godkänd RLD M
31 Nordmaling Hopp Cefeus Yalyra II 3 Vinst 2:a Certet
31 Östhammar Sök Cefeus UA II Elit 559 poäng 2:a Certet
31 Norge Sök Cefeus Kaiser Styx Elit 588 poäng Vinst och Cert
Juni
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

6 Finland Rallylydnad Cefeus Jillaroo Open (fortsättning) RTK 2 (RLDF)
7 Umeå BK Hopp Cefeus Qta II 3 1:a Certet
7 Ljusdals BK Spår Cefeus U and Me Lilja II lägre 463 poäng Uppflyttad till högre
10 Svalöv Lydnad Cefeus Xpexa II 2 167,7 poäng 1:a pris
12 Tranås Agility Cefeus Nitro of Gimli "Nico" 1 2:a pinnen
13 Timrå Agility Cefeus Kola of Gimli "Ix" 2 2:a pinnen
13 Timrå Hopp Cefeus Yalyra II 3 Vinst 3:e Certet och SEAG(Hopp)CH
13 Vänersborg Agility Cefeus Golden Ferry of Gimli 1 3:e pinnen och uppflyttad till klass 2
13   MH Cefeus Osis of Gimli "Ghibli"   Genomfört och gk skott 3:a
13 Elfsborg Spår Cefeus Herbert Elit 601poäng Cert
14 Timrå Agility "Jinnie" 3 2:a Certet
14 Råådalen Hopp Cefeus Xtra Allt II "Katja" 3 3:e pinnen och uppflyttad till klass 3
? Danmark Rallylydnad Cefeus Gorgeous Ginny Mästar Dansk Rallylydnads Champion
28 Kelpiemästerskap Spår Cefeus Herbert Elit 581 poäng Cert 2:a i kelpiemästerskapen
28 SM Agility Cefeus U and Me Lilja II Lag Silver med Eukanoba Barking Beasts
28 SM Agility Cefeus U and Me Lilja II Ind 9:e plats
Juli
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

2 Fagersta Hopp Cefeus Tilda II 1 2:a pinnen
4 Kalmar Hopp Cefeus Nitro of Gimli "Nico" 1 2:a pinnen
4 Kalmar Hopp Cefeus Nash of Gimli 2 1:a pinnen
19 Strömstad Agility Cefeus Golden Ferry of Gimli 2 1:a pinnen
22 Wasahoppet Agility Cefeus Lyxa of Gimli 1 1:a pinnen
22 Wasahoppet Hopp Cefeus Golden Race of Gimli 1 1:a pinnen
25 Wasahoppet Hopp Cefeus Henna of Gimli "Ella" 3 2:a Certet
           
Augusti
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

2 SBK Utställning Cefeus UA II Bruks Excellent
2   Lydnad Cefeus Zharles-Ingvar II 1 1:a pris 160,5 poäng
8 Svenska
Kelpieklubben
Utställning Cefeus Russin II Öppen 2:a i öppen klass Excellent
8 Svenska
Kelpieklubben
Utställning Cefeus Zeus II Unghund BIR Unghund Excellent
8 Svenska
Kelpieklubben
Utställning Cefeus Asta Cinzano Rosso II Valp BIR Valp
8 Svenska
Kelpieklubben
Utställning Cefeus A Piece Of Peach For Ooo II Valp 2:a Bästa tikvalp
8 Brunflo Agility "Jinnie" 3 Vinst 3:e Certet Svensk AgilityChampion
8 Eskilstuna Lydnad Cefeus Wonderful Ylva II Elit 1:a pris Svensk Lydnads Champion
8-9 U-SM Lydnad Cefeus Xpexa II 2 Bronsplats
8-9 U-SM Agility Cefeus Xpexa II Lag Bronsplats med laget KelpiePower
8-9 U-SM Agility Cefeus Xpexa II 3 4:e plats
8 Köping Rallylydnad Cefeus Lillan of Gimli Nybörjar Kvalificerad RLD N
8 Mönsterås Agility/Hopp Cefeus Nova of Gimli 1 3:e pinnen Agilityklass 1 1:a pinnen i Hoppklass 1
8 Mönsterås Agility Cefeus Nitro of Gimli "Nico" 1 3:e pinnen Agilityklass 1
9 Brunflo Agility Cefeus Yalyra II 3 SM-pinne. Klar för Agility SM 2016
15 Nässjö Hopp Cefeus Nova of Gimli 1 2:a pinnen
15 Frövi Hopp Cefeus Henna of Gimli "Ella" 3 3:e Certet SEAG(Hopp)CH
16 Öland Agility Cefeus Xtra Allt II "Katja" 1 Vinst och 1:a Certet
16 Sundsvall Rallylydnad Cefeus Märta of Gimli Mästar 82 och 96 poäng 2 Kvalificerade resultat
22 Timrå Agility Cefeus Mix of Gimli "Viper" 1 1:a pinnen
29 Hudiksvall Agility Cefeus Unix II 3 2:a Certet
29 Hudiksvall Agility Cefeus Kola of Gimli "Ix" 2 3:e pinnen och uppflyttad till klass 3
28-30 SM Spår Cefeus Herbert Elit En fin fin 8:e plats GRATTIS !!
29 Göteborg Hopp Cefeus Xpexa II 3 1:a Certet
30 Järvsö Rallylydnad Cefeus Märta of Gimli Mästar 2 Kvalificerade resultat Rallylydnads Mästare
30 Katrineholm Hopp Cefeus Knut of Gimli 3 1:a Certet
30 Göteborg Agility Cefeus Golden Ferry of Gimli 2 2:a pinnen
September
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

5 Åtvidaberg Rallylydnad Cefeus Nova of Gimli Fortsättning 81 o 89 poäng RLD F
5 Norge Utställning Cefeus Kaiser Styx Veteran BIR BIS
6 Europeisk Vinnar Utställning Cefeus Kaiser Styx Veteran BIM European Veteran Winner
6 Finland Agility Cefeus Qatinka II 3 3:e Certet Finsk Agilitychampion
6 Finland Agility Cefeus Snabba Svea II 2 3:e pinnen Uppflyttad till klass 3
6 Gävle Hopp Cefeus Golden Race of Gimli 1 2:a pinnen
12 Uppsala Hopp Cefeus Unix II 3 3:e Certet Svensk Agilitychampion
12 Skåne Hopp Cefeus Xpexa II 3 2:a Certet
12 Värnamo Hopp Cefeus Nova of Gimli 1 3:e pinnen uppflyttad till klass 2
12 Skåne Utställning Cefeus Nash of Gimli Öppen Excellent CK
13 Tollarp Agility Cefeus Nash of Gimli 2 1:a pinnen
13 Matfors Lydnad Cefeus Nyx of Gimli 1 180 poäng 1:a pris
13 Fosserum Rallylydnad Cefeus Pondus II mästar 2 st gk resultat 90 och 85 poäng
19 Hudiksvall Agility TURBOSPITZ   Laget SM klara 2016
20 Bollnäs Agility/Hopp Cefeus Golden Race of Gimli 1 3pinnar, Uppflyttad till klass 2 i Agility och Hopp
20 Ljusdal Utställning Cefeus Akira II Valp BIR Valp HP
20 Ljusdal Utställning Cefeus U and Me Lilja Bruks Excellent
26 Jönköping Agility Cefeus Henna of Gimli "Ella" 3 3:e Certet Svensk Agilitychampion
26   Utställning Cefeus Flojo Bruks Cert BIM Svensk Utställnings Champion
27 Söderköping Rallylydnad Cefeus Pondus II mästar 99 poäng Rallylydnads Mästare
27 Finland Agility Cefeus Xylo Femto II 1 Pinne 2 och 3 Uppflyttad till klass 2
Oktober
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

3 ÖverKalix Lydnad Cefeus Snabba Svea II 1 160,5 poäng 1:a pris
3 Matfors MH Cefeus Yalyra II   Genomförd Godkänd Skott
3 Älmhult Hopp Cefeus Nova of Gimli 2 1:a pinnen
17   Lydnad Cefeus Zharles-Ingvar II 1 182 poäng 1:a pris
18 Botkyrka Sök Cefeus UA II Elit 568,25 poäng 3:e Certet SEBCH SESÖKCH
24 Forserum Spår Cefeus Xtreme Dex II Appell 237 poäng och uppflyttning till lägre klass
24 Ängelholm Lydnad Cefeus Xpexa II 2 173,5 poäng 1:a pris
25 Norrköping Lydnad Cefeus Pip II 2 166 poäng 1:a pris
November
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

14 Åtvidaberg Agility Cefeus Lyxa of Gimli 1 2:a pinnen
29   Rallylydnad Cefeus Zeus II Nybörjar 84 poäng kvalificerat resultat
December
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

5 Kungsör Rallylydnad Cefeus Zeus II Nybörjar 90 poäng kvalificerat resultat
6 Harbo Rallylydnad Cefeus Zeus II Nybörjar 97 poäng kvalificerat resultat RLDN
6 Harbo Rallylydnad Cefeus Iver Nybörjar 75 poäng kvalificerat resultat
12 SKK Agility Cefeus Xpexa II 3 CERT Reserv CACIAG