TÄVLINGSRESULTAT 2016
 

Januari
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

9   Agility Cefeus Xpexa Öppen Kvalificerad till Svenska landslaget i World Agility Open 2016
17 Finland Hopp Cefeus Tre Kronor II 3 Vinst 1:a HoppCertet, även Vinst i Agilityloppet
23 Norge Utställning Cefeus Blazing Phoenix II Junior Bäst i Rasen BOB, Excellent CK
24 Finland Hopp Cefeus Xylo Femto II 2 1:a pinnen
31 Finland Hopp Cefeus Qatinka II 3 2:a Hopp Certet
31 Väsby Agility Cefeus Xpexa II 3 2:a Agility Certet
Februari
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

6 Göteborg Freestyle Cefeus Zharles-Ingvar II 2 2 vinster uppflyttad till klass 3 och Kvalad till Agria Cup 2016
6 Uppsala Rallylydnad Cefeus Zeus II Fortsättning 94 poäng 4:e plats
7 Ängelholm Lydnad Cefeus Xpexa II 2 164 poäng 1:a pris och LP 2
27 Tidaholm Agility Cefeus Xtra Allt II "Katja" 3 2:e Certet
27 Tidaholm Agility Cefeus Henna of Gimli "Ella" 3 Klar för SM 2016
Mars
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

5 Kungsör Rallylydnad Cefeus Waros II Nybörjar godkänd 86 poäng
6   Rallylydnad Cefeus Zeus II Fortsättning 100 poäng x 2 Ny titel RLDF
20   Agility Cefeus Xpexa II   Klar för SM 2016
20   Hopp Cefeus Nova Star of Gimli 2 2:a pinnen
20   Lydnad Cefeus Terror II 3 257,5 poäng Uppflyttad till elitklass
25 Finland Agility Cefeus Ztrålande Frida II 1 1:a pinnen
25 Finland Hopp Cefeus Ztrålande Frida II 1 1:a pinnen
26 Gåsahoppet Agility Cefeus Xtra Allt II "Katja"   Klar för SM 2016
28 Finland Hopp Cefeus Qatinka II 3 3:e Certet, Finsk Agility(hopp)Champion
April
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

3 Finland Hopp Cefeus Sir Roima II 3 1:a Certet
24 Eskilstuna Rallylydnad Cefeus Jackaroo Nybörjar 2 Godkända resultat 88 o 98 poäng
24 Norge Lydnad Cefeus Blazing Phoenix II 1 166 poäng 1:a pris
24 Eskilstuna Spår Cefeus Waros II Appell 247 poäng uppflyttad till lägre klass
30 SmStenar Agility Cefeus Nash of Gimli 2 2:a pinnen
Maj
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

7 Sundsvalls BK Utställning Cefeus U and Me Lilja Bruks CERT BIR
7 Märsta-Sigtuna Rallylydnad Cefeus Wår Giron II Nybörjar GK resultat
8 Timrå BK Utställning Cefeus U and Me Lilja Bruks CERT BIR
14 Hallsbergs BK Heelwork to music Cefeus Zharles-Ingvar II 1 23,65 poäng
14 Enköping Rallylydnad Cefeus Waros II Nybörjar 2 x Godkända resultat RLDN
15 SSBK Agility Cefeus Zeus II 1 1:a pinnen
19 Askersund Rallylydnad Cefeus Jackaroo Nybörjar RLDN 3:e godkända resultatet 95 poäng
21 Väsby Rallylydnad Cefeus Wår Giron II Nybörjar 2 x GK resultat 89 o 84 poäng
22 Halmstad Agility Cefeus Nash of Gimli 2 3:e pinnen
25 Luleå Lydnad Cefeus Snabba Svea 1 168 poäng 1:a pris
Juni
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

5 Ulricehamn Hopp Cefeus Nash of Gimli 2 2:a och 3:e pinnen
11 Norge Utställning Cefeus Blazing Phoenix II Junior CK BIR
11 Luleå Hopp Cefeus Snabba Svea 3 Cert
17 Borlänge BK Lydnad Cefeus Zharles-Ingvar II 2 179 poäng 1:a pris
19 Hässleholm Hopp Cefeus Nash of Gimli 2 AGHDII
21 Österåker Rallylydnad Cefeus Wår Giron II Fortsättning GK resultat 75 poäng
Juli
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

2 Cattledog klubben Rallylydnad Cefeus Wår Giron II Fortsättning GK resultat 75 poäng
10 Karlskrona Agility Cefeus Nash of Gimli 2 AGDII
           
           
           
Augusti
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

8 Finland Agility Cefeus Snabba Svea 3 Cert
13 Lindesberg Hopp Cefeus Osis of Gimli "Ghibli" 1 1:a pinnen
14 Apollogruppen Rallylydnad Cefeus Wår Giron II Fortsättning 87. GK RLDF
17 Hudiksvalls BK Lydnad Cefeus Watt II 1 183 poäng, första pris LP1
21 Gävle BK Rallylydnad Cefeus Iver Fortsättning 73 p. Godkänd
21 Frövi Hopp Cefeus Osis of Gimli "Ghibli" 1 2:a pinnen
21 Frövi Agility Cefeus U and Me Lilja 3 Lilja klar för SM i Agility 2017
27 Eskilstuna Rallylydnad Cefeus Zeus II Avancerad 2 GK resultat 77 o 78 poäng
28 Tierp Rallylydnad Cefeus Zeus II Avancerad RLDA, 95 poäng
28 Kungsör Freestyle Cefeus Zharles-Ingvar II 2 FD2
September
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

4 SKK Utställning Cefeus Multi of Gimli Öppen Cert, Reserv Cacib 2:a Bästa hane
4 SKK Utställning Cefeus Princess of Gimli "Tesla" Junior Excellent 2:a JKK
4 Finland Hopp Cefeus Snabba Svea 3 Cert
4 Arvika Agility Cefeus Jackaroo 3 Vinst och 2:a Certet
4 Åland Agility Cefeus Ztrålande Frida II 1 Pinne och uppflyttning till klass 2
10 Finland Lydnad Cefeus Brown PopStar II Nybörjar 1:a pris TK1
11 Falun Rallylydnad Cefeus Zharles-Ingvar II Nybörjar 2 x Godkänt resultat 96 o 99 poäng
11 Tomten Hopp Cefeus Osis of Gimli "Ghibli" 1 3:e pinnen
Oktober
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

2 Gävle BK Rallylydnad Cefeus Iver Fortsättning RLDF 2 Godkända resultat 72 o 86 poäng
8 Lomma MH Cefeus Ascending Stella II   Genomfört
15 Ulricehamn Agility Cefeus Osis of Gimli "Ghibli" 1 1:a pinnen
15 Norge Hopp Cefeus Zeke Deo II 1 1:a pinnen
22 Matfors BK Rallylydnad Cefeus Awesome Akira II Nybörjar 2 x Godkänt resultat 88 och 95 poäng
22 Matfors BK Rallylydnad Cefeus Celpie II Nybörjar 2 x Godkänt resultat 80 och 82 poäng
22 Matfors BK Rallylydnad Cefeus U and Me Lilja Nybörjar 2 x Godkänt resultat 87 och 97 poäng
22 Tranås BK Rallylydnad Cefeus Bruce the King II Nybörjar 1 Godkänt resultat
22 Tranås BK Rallylydnad Cefeus Besta II Nybörjar 1 Godkänt resultat
30 Finland Agility Cefeus Ztrålande Frida II 2 1:a pinnen
November
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

5 Fagersta Rallylydnad Cefeus Zeus II Mästarklass RLDM 91 poäng, 3:e godkända reslutatet
6   Lydnad Asta Cinzano Rosso II 1 1:a pris 171,5 poäng
13 Finland Agility Cefeus Brown PopStar II 1 1:a pinnen
20 Finland Hopp Cefeus Ztrålande Frida II 2 1:a pinnen
December
DATUM ARRANGÖR GREN HUND

KLASS

RESULTAT

27 Tranås BK Rallylydnad Cefeus Besta II Nybörjar 97 poäng 1 Godkänt resultat
27 Tranås BK Rallylydnad Cefeus Bruce the King II Nybörjar 96 poäng 1 Godkänt resultat
22 Finland Lydnad Cefeus Brown PopStar II Öppen 265,5 1:a pris
4 Finland Agility Cefeus Ztrålande Frida II 2 Vinst och 3:e pinnen uppflyttade till klass 3